Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.
0212 573 84 85
0532 212 53 11
Paylaş: 
Facebook'ta Paylaş Linkedin'de Paylaş Twitter'ta Paylaş
Pet Kütüphane > Kedim için Beslenme

Kedim için Beslenme


Kedilerin beslenmesi konusunda kedi dostları genellikle sıkıntı çekerler. Ama bir kedinin sağlıklı ve doğru beslenmesi için bilmemiz gereken bazı şeyler vardır:

 • Kedinize su yerine süt vermeyin. Süt hiç bir zaman suyun yerini tutmaz. Ayrıca anne sütü (doğal/yapay) haricinde 6 haftalık olana dek yavru kedilere sadece süt vermek onlarda kusmaya ve gelişim bozukluklarına neden olur.
 • Kuru mama ile yaş mama arasında sağlık açısından bir tercih yapmak zordur. Her ikisi de sonuçta aynı kapıya çıksa da kuru mamaların aşırı tüketilme ihtimali yüksektir. Bu durumda kediler gereğinden fazla kilo alırlar. Ayrıca kuru mamalar kedilerin vücutlarındaki su miktarını da azalttığı için kedinin mutlaka bol su alması gerekir.
 • Bazı kedi dostları kedilerine ilave vitamin katkısı yapmanın iyi bir şey olduğunu düşünürler ve ölçüyü kaçırmakta da beis duymazlar. Fazla olarak verilen vitamin türü katkı maddeleri fayda yerine zarara sebep olur. Ölçülü olmak en doğrusudur.
 • Ağırlıklı olarak bir kediyi ciğerle beslemek yanlıştır. Böylesi tek yönlü bir beslenme kedilerde ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Ciğer A vitamini açısından çok zengin bir yiyecek olup aşırı tüketimi halinde kedilerin kemik yapılarında lezyonlara yol açar. Aşırı ciğerle beslenen kedilerin boyun bölgelerinde kemik sorunları baş gösterebilir.
 • Aynı şekilde bir kediyi ağırlıklı olarak balıkla beslemek de dengesiz bir beslenme türüdür. Aşırı balık tüketimi iştah kaybına yol açar. Beden, hastalıklara direncini kaybetmeye başlar.
 • Bir kediye sıkça çiğ yumurta vermek sanıldığının aksine iyi bir şey değildir. Çiğ yumurta biotini azaltır ve kedilerde kilo kaybına, alerjiye yol açar.
 • Kedilere asla yumuşak küçük kemikler verilmemelidir. Ağız tavanını kolayca delerek öldürücü rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Kediler için ideal olan çeşitli yiyeceklerden oluşan bir beslenme programıdır. Beslenmede aşırıya kaçmak ya da belli bir besine bağlı kalmak dengesiz beslenmenin tehlikelerini beraberinde getirir.

 

ALTERNATİF BESLENME

 • Doğumdan itibaren gıda alımı önemlidir. Yavru kedi 7 haftalık olana kadar anneden süt emer. 3-4 haftalık dönemde yavaş yavaş katı gıda almaya başlar. Kediler sütten kesildikten sonra enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan tam ve dengeli bir diyetle beslenmelidirler.
 • Kedide uygun beslenme hayatının tüm döneminde çok önemlidir. Uygun olmadığı zaman oluşan hastalıklar ciddileşir. Kötü beslenme kedinin hayatının bütün dönemlerinde kendini gösterir. Bir kedi yavrusu doğduğunda ortalama 100 gr. gelmektedir. Eğer yavru kedi dah düşük ağırlıkta ise anne iyi besleyememiş demektir. Kedi yavrularına 4. haftadan itibaren anne sütüne ilave olarak kalori ihtiyacını karşılamak ve verilen protein miktarını artırmak için katı besinlerin oluşturduğu dışarıdan beslenmeye uygulanmalıdır. İyi beslenen kedi yavrusu haftada aşağı yukarı 200 gr. kilo alır. Kedi parlak canlı gözleri, kalın tüyleri ile sağlıklı görünür.
 • Erkek kedi 9-12.nci aya kadar büyümeye devam eder. Bu zamanda 3.5-5 kg. arasında değişken ağırlıktadır. Dişilerde ağırlık kazancı 6. ayda yavaşlar ve 9. ayda dişi kedi ortalama 2,5-3,5 kg'a ulaşır. Günlük olarak et vermek kedi yavrusunun iyi gelişimi için gereklidir. Bunun devamlı olarak çiğ verilmesi önerilir.
 • Balığın ise iyi pişmiş olması gerekir. Çünkü balık kafası ve iç organları ciddi bozukluklara yol açan bir antivitamin içerirler. Bu toksik madde pişirme ile bozulur. Et olarak günlere göre yağsız dana eti, tavuk eti (kemiksiz), balık vb. verilir. Günlük yiyeceklerinin yarısının protein (yani et) olması gerekir. Et kıyma şeklinde verilmektense kuşbaşı şeklinde verilmelidir.
 • Kediler obur hayvanlar değillerdir. Yiyeceklerini çiğneme ve bunları parçalama zamanı bulurlar. Küçük parça halindeki etleri parçalamak için gösterdiği gayret dişlerinin sağlıklı olmasını sağlar. Kedi karaciğeri sever bununla birlikte haftada bir seferden fazla verilmemesi gerekir. Karaciğer önemli bir A vitamin kaynağıdır : Fazla vitamin A zararlıdır.
 • Kediler tahıllardan enerji sağlarlar. Bunlar arasında yulaf ezmesi ve pirinç sayılabilir. Bunlar pişmiş veya pişmemiş taze sebzelerle karıştırılarak verilmelidir. Çiğ sebzeler iyi bir vitamin kaynağıdır. Bunlar arasında havuç, yeşil fasulye, pırasa,v.b sayılabilir.
 • Eğer kedinizi sevindirmek istiyorsanız ona zaman zaman zeytin ve biraz kuşkonmaz veriniz. Kedi kuşkonmaza bayılır. Bütün bu gıdaları ilgi çekici kılmak için tabağına birkaç damla mısır yağı ve bir tutam bira mayası ilave ediniz.
 • Gelişmesi boyunca yani bir yaşına kadar kediye günde bir kez süt verebilirsiniz. Kedi yavrularının süte çok ihtiyaçları vardır. Fakat ona inek sütü asla vermeyiniz. Çünkü inek sütü kedi için sindirimi güç ve dengesiz bir gıdadır. Kedilerde ayrıca ishal nedenidir. Kediye yağsız süt veya en iyisi süt tozundan ılık su ile süt hazırlayıp veriniz.
 • Kediler yoğurt ve peynire de bayılırlar bunları da zaman zaman verebilirsiniz. Bu gıdalar aynı zamanda kemiksel gelişim içinde gereklidir. Kediye günlük öğün sayısı olarak 2 aylık kediye günde 4 kez, 5 aylık bir kediye 3 kez, ve ergin yaşa gelinceye kadar ve sonraki yaşantısında 2 kez yemek vermek gerekir.
 • İçme suyu: Yaşam için çok önemli ve gerekli unsurlardan biridir. Daima kedinin kullanımına hazır bir kase su bulunmalıdır. Hiç bir zaman süt suyun yerini alamaz. Su düzenli olarak yenilenmelidir ve her zaman temiz olmalıdır. Kedilerde içilen su hayvanın yaşı ile artar. Kedinizin önünde sürekli günlük taze su bulundurmalısınız. Yediği kuru mama miktarının iki katı kadar su içebilir. Eğer konserve mama yiyorsa su ihtiyacı daha az olacaktır. Çünkü konserve mamaların %75'inden fazlası sudur. Kediler için hazırlanmış hazır yiyecekler vardır. Bu gıdalar uzmanlar tarafından hazırlanmış dengeli besinlerdir ve kedilere hiç bir problem olmaksızın verilebilir. Enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan tam ve dengeli bir diyetle beslenmelidirler. Kediniz için doğru mamayı seçtiğinizden emin olun. Kedinizin durumuna göre olan (yavru veya erişkin,hamile) mamayı veriniz. Kedinizin kalsiyum, fosfor, çinko, vitamin A, vitamin D, tiamin, esansiyel yağ asitleri ve taurin ihtiyacı da önemlidir ve karşılanmalıdır. Yalnız uzun süre bekletilmiş ve buzdolabından henüz çıkmış konserve gıdaları vermeyin. Buzdolabından çıkan gıdalar ortam ısısına gelene kadar bekletilip, sonra verilmelidir. Kedilere dışarıdan bazı vitaminler ve esansiyel amino asitlerin zorunlu olarak verilmesi gerekir. Örneğin Vitamin A ... Çünkü kediler karotenden Vitamin A sentezleyemez. Eksikliği birtakım problemlere neden olursa fazlalığı da değişik hastalıklara neden olur. Onun için dengeli vermek gerekir.

 

KEDİNİZİN EKSTRA BESİN İHTİYAÇLARI

Diğer karnivorlardan farklı olarak kedilerin spesifik ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını bitkilerden karşılayamadıklarından kediler et yiyen hayvanlar grubuna girerler. Yüksek protein ihtiyacı, vitamin A'nın ön maddesi, niacin, esansiyel yağ asitleri ve taurin diğer hayvanların doku ve organlarını yiyerek karşılanmaktadır. Örneğin kediler karoteni vitamin A'ya çeviremediklerinden bu eksikliği vitamin A içeren organları yiyerek gidermektedirler. Buna benzer olarak tryptofandan niacini metabolize edemez, esansiyel yağ asitlerini sadece diğer hayvanların yağ dokularında alabilir ve taurini de diğer hayvanların kas dokularından sağlayabilirler.

Vitamin A Kediler bitkilerde bulunan karoteni vitamin A'ya çeviremezler. Vitamin A ihtiyacını hayvansal orjinli gıdalardan özellikle karaciğerden sağlanır. Kedilerin diyetinde Vitamin A noksanlığı varsa, deri problemleri(derinin kabuklu olması, kılların kırılması), konjonktivitis, diş eti yangıları, gelişme bozuklukları, kilo kaybı, hücre membranlarında hasar, hastalıklara karşı direnç gelişiminde noksanlık hastalıklara duyarlılık artar, karşılaşılabilecek olası problemlerdir. Daha önemlisi dişi kedilerde siklus problemleri, embriyonun implante olamaması, gebe kedilerde abort (yavru atma, düşük yapma) veya doğan yavrularda anomaliler (örneğin doğuştan yarık damak) olabilir. Vitamin A fazlalığıda önemli komplikasyonlara neden olur. Boyun vertebralarında sypondilozis, ankiloz atlayıp sıçramada zorluk, hayvan aşırı duyarlı bir durum alır. Saldırganlaşır ve krizler kendini gösterir.

Vitamin PP (Niacin), Niacin kediler için önemlidir.. Diğer hayvanlardan farklı olarak bu ihtiyaçlarını niacin içeren hayvan dokularını yiyerek karşılamak zorundadırlar. Bitkiler niacin bakımından fakirdirler. Noksanlığı kilo kaybı, iştahsızlık, ağız mukozalarında yangı, solunum bozukluğu,tüy dökülmesi gibi problemlere yol açar.

Esansiyel Yağ Asitleri :Kediler yağ asidi olan arachnoidic aside ve linoleik asite ihtiyaçları vardır. Bu yağ asidinin diyetlerinde bulunması gerekir.Bu gerekli yağ asiti kısırlığın önlenmesi karaciğer sirozu ve deri hastalıklarından korunmada önemli bir yer tutar Noksanlığı dermatitis ve çiftleşme isteksizliği ve kısırlık gibi semptomlar şeklinde görülebilir.

Taurine: Kedinizin taurine ihtiyacı oldukça yüksektir. Kediler bir amino asit olan taurini doğal olarak kas etinden karşılayabilir. Balık ve deniz kabukluları da taurine açısından zengin kaynaklardır. Taurine noksanlığında bir çeşit körlük olan CRD (central retinal degeneration - retinada dejenerasyon) şekillenebilir. CRD dışında üreme fonksiyonlarında noksanlık ve cardiomyopathy (kalp kası hastalığı) da görülebilmektedir.

Çinko : Çinko miktarı az olan bir diyetle beslenme sonucunda gelişme bozukluğun, dermatitis (deri lezyonları) ve diğer deformasyonlar görülebilir. Bütün bunların yanında kedinizin yüksek protein ihtiyacını da karşılamalısınız. Erişkin bir köpeğin diyetinde %4 protein bulunması gerekirken kedilerin %12 oranında proteine ihtiyaçları vardır. İnsanların tersine kedilerin yağ gereksinimleri de yüksektir. Yağlar enerji ihtiyacını karşılamanın yanı sıra A ve E vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminlerin emilimini de arttırmakta ayrıca diyete lezzet katmaktadır.Ekleme Tarihi: 16-02-2011 00:00